گاه‌نوشت‌های من

من امیرحسین بقایی هستم، سیستم‌ادمین و دوچرخه‌سوار

برنامه ریزی سال جدید با Bash و لینوکس و .txt و همت زیاد !

۱ دیدگاه

سال جدید یا همون سال ۹۸ رو چطور میخوام برنامه ریزی کنم؟  بهش فکر کردم و به یک مدل رسیدم که میخوام توضیح بدمش و با یک برنامه ساده کامپیوتری هم زیرساختشو آماده کنیم 🙂


به این تصویر دقت کنید: (که خیلی هم بد خطه فکر کنم!)


ما هر سال رو به ماه هاش میشکونیم، هر ماه رو به هفته هاش میشکونیم، و هر هفته رو به روزهاش میشکونیم. برای هر سال حداکثر سه هدف کلان در نظر میگیریم. مثلا ممکنه یکسال هدف کلان شما این سه مورد باشه:

  • استقلال مالی
  • خرید ماشین
  • قبول شدن در آزمون ارشد!

ولی از بین همه این ها برای شما یکی الویت داره و یکی مهمتر از بقیه است که اگر به هیچ هدفی نتونستین برسید،‌ به حداقل یکی باید برسید هرجور شده! مثلا ممکنه برای شما استقلال مالی این طوری باشه ولی بقیه اینطور نباشن. پس اینو مشخص میکنید برای خودتون که کدوم هدف غیرقابل مذاکره است!

بعد که اهداف کلان اون سالمون مشخص شد دیگه کار به هیچی نداریم.  برای هر ماه تو شروع اون ماه تصمیم میگیریم. برای هر هفته تو شروع هفته تصمیم میگیریم. برای هر روز هم در آغازش! مشخص کردن اهداف ماهانه کلیات مسیر اون ماهمونو مشخص میکنه و تو هر هفته هم اهداف اون هفته، مسیر اون هفته رو برامون شفاف میکنه، و در نهایت در هر روز ما یک To Do داریم که باید به انجامش التزام داشته باشیم.


برای نوشتن همه این چیزها یک تیکه کد Bash نوشتم که دایرکتوری ها و فایل های txt و … رو میسازه که راحت بتونین تو زمان مناسبش پر کنینش و همچنین این قطعه کد تضمین میکنه که شما بتونین به موفقیت های نادست یافتنی در یک شب برسید:

این یک تکه کد bash هست که با دستور bash FILE_NAME.bash اجرا میشه و خودش همه کارها رو میکنه. فایل مثال هم برای فهمیدن این که چطور کارها رو یادداشت و مدیریت کنیم هم توش وجود داره که کافیه ببینید چطوره!

https://gist.github.com/amirbagh75/708e9f9e0e31f814651c47352160cda0

خروجی کار این مدل فایل و فولدر ها میشه:

این نسخه صفرم برنامه هستش که میشه بهش gui و گزارش گیری ها و صد البته امنیت از طریق رمزنگاری و … رو اضافه کرد.


چند تا نکته:

  • اگر یک ماه تعداد هفته هاش کمتر بود خب اون بخش های اضافه شو کاری نداریم.
  • اگر تو یک هفته پایان یک ماه و شروع ماه دیگه بود، من فکر میکنم منطقی اینه که اون هفته رو کلشو به اون ماهی اختصاص بدیم که روزای بیشتری از هفته رو اشغال کرده و هفته بعد رو بزاریم هفته اول ماه جدید


  1. حمید گفت:

    چه ایده جذابی، حالا فرض کن آخر هر ماه هر محتوایی که تولید می‌کنی (نوت، عکس، موزیک و…) براساس تاریخ با چند خط کد انتقال بدی به پوشه همون روز، جالب میشه به نظرم ?

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *