دردسر همیشگی سیستم عامل کثیف!

همیشه از کثیف بودن سیستم عاملم اعصابم خورد بود و تقریبا هر ۱ یا ۲ ماه عوضش میکردم! چرا؟ چون با همون سیستم عاملی که داشتم یک پروژه PHP یا Nodejs برای مشتریانم یا شرکت یا … توسعه میدادم، در حال یادگیری یک زبان دیگه و پیاده سازی تست های کورس های مختلف و … بودم. مثلا نصب چندین وب سرور مختلف یا دیتابیس های مختلف و دردسر های کانفیگ های مختلف و بعضا مشکلاتی که پیش میومد و اذیتم میکرد. بعضی مواقع این مشکلات در مراحل توسعه یک نرم افزار تجاری که درگیرش بودم رخ میداد و کلافه ام میکرد.

یک مدت تصمیم گرفتم که با ماشین مجازی، محیط کاریمو از محیط یادگیری و تست و آزمون و خطام جدا کنم. ولی خب لپ تاپ شخصی من Thinkpad X240 هستش و اونقدرا خفن نیست و نمیشه باهاش یک سیستم عامل غیر سرور رو خیلی سریع و روان اجرا کرد. ولی خب حداقل خوبیش این بود که محیط کاریم تمیز میموند و کارای شخصیم و تست هام و … منتقل میشد به یک ماشین مجازی.

ولی خب این روش هم برای من بعد یک مدت خسته کننده شد، چون سیستمم روان نبود و گاهی فرسایشی اعصاب آدمو خورد میکرد! برای همین تصمیم گرفتم کلن دو تا سیستم عامل لینوکس مستقل نصب کنم (Dual Boot) و یکی از اون ها که در حال حاضر Ubuntu 18.10 عه رو برای محیط کار و پروژه های تجاریم استفاده کنم. سعی کردم اصولی و ترتمیز کانفیگش کنم و تا حد ممکن سبک و خلوت نگهش دارم. از اونور هم سیستم عامل دیگه ای که نصب کردم یک Mint 19.1 بودش که به عنوان محیط توسعه و تست و یادگیری و … استفاده میکنم. روش همه چیز تقریبا نصبه و به شدت شلوغ و عجیب غریب شده 🙂

ولی خیالم راحته که هر وقت کاری داشته باشم با یک سیستم عامل ترتمیز سروکار دارم و هر وقت بخوام یک چیز جدید رو تجربه کنم یک سیستم عامل دیگه دارم که برای هرکاری دستم توش بازه! تقریبا هرکاری!


چطور دو تا لینوکس کنار هم نصب کردم؟

  1. لینوکس اول رو روی یک پارتیشن نصب کنین و براش swap در نظر بگیرین.
  2. یک مقدار فضای unallocated موقع نصب باقی بزارین.
  3. بعد از اتمام نصب لینوکس اول، لینوکس دوم رو روی اون فضای استفاده نشده نصب کنین.
  4. حالا شما موقع بوت میتونین با grub انتخاب کنین با چه سیستم عاملی بوت بشه.

نکته: هر دو تا لینوکس از یک swap استفاده میکنن و لازم نیست برای هر کدوم swap جداگونه بسازید.

نیاز به تعداد زیادی لینوکس کنار هم دارین و میخواین خیلی ترتمیز و مرتب ساختارشو بسازین؟ این مقاله رو حتما مطالعه کنید.


اگر شما هم مثل من وسواس سیستم عامل تمیز دارید و دوست دارید کثیف کاریهاتون از کار اصلیتون جدا باشه چه راهکار بهتری استفاده میکنین؟

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *